V Těchonicích na Faře
Je spousta věcí, které bychom Vám chtěli povědět. Ale ty klidně ještě chvíli počkají... Přijměte teď pozvání za námi do Těchonic. S laskavým svolením NILA.cz Vám přinášíme jejich milý text o návštěvě naší fary.
6. 11. 2020 v 13:33
článek je s laskavým svolením převzatý z Nila Blogu
Na malebné faře
Vydejte se s námi na návštěvu k Martině a Honzovi Radvanovým z Levandulová.cz, kteří s velkým citem a trpělivostí vdechli nový život původní faře na návsi Těchonic v jihozápadních Čechách. Jejich synům Kubovi a Fídovi nikdy nechybí šibalský výraz v očích (po mamince), ani odvážný plán za lubem (po tatínkovi). Celá rodina také pečuje o stádečko pěti oslic, se kterými pořádají nezapomenutelné toulky místní zvlněnou krajinou, a podílí se na kulturním životě obce. Radvanovi a jejich vždy usměvavý tým ale možná již znáte. Roky se účastní farmářských, řemeslných a vánočních trhů v Praze, Plzni i Brně, kde dělají radost ručně vyráběnými produkty na bázi levandule a oslího mléka, koši z Provence, francouzskými palačinkami a oblíbeným Levandulovým Švihákem.
Foto: Lucie Fenclová // Kreativní dozor: Patricia Madarová
"Fara byla ve velmi zuboženém stavu. Prohnilé podlahy, neumělé dostavby. Ústřední topení rozvedené v obrovských rourách. Kouřící kotel v černé, maličké koupelně. Hrozná zima. Zahrada zavezená hromadami tašek a metrové kopřivy. Faře jsme chtěli vrátit původní kouzlo a také jsme chtěli použít přírodní materiály, topit dřevem v kamnech. Rekonstrukce trvala velmi dlouho. Spoustu let jsme bydleli v domě, kde se pořád něco kutilo. Na půl roku jsme se museli dokonce přesunout do stodůlky. Určitě ale nelitujeme," popisuje Martina cesta k novému domovu.
"Na půl roku jsme se dokonce museli přesunout do stodůlky. Určitě ale nelitujeme."
Na knihu o interiérovém designu jsme se nemohli nezeptat. Martina vysvětluje: "Tu knihu máme mnoho let a pořád se k ní vracíme. To, kde žijeme a bydlíme, je pro nás velmi důležité. Krása jednoduchosti je to pravé!"
Oblíbených rostlin prý mají Radvanovi spousty. Dávají přednost jednoduchým, venkovským květinám: na jaře sněženky, narcisy, tulipány, pak orlíčky, pivoňky, růže, astřičky, hortenzie. Z bylin nesmí chybět levandule, máta, šalvěj, a tymián.
Zvědavě jsme se vyptali na recept na vynikající jablečný závin.
Recept na čtyři nohavice: 400 g hladké mouky, 200 ml šlehačky, dva žloutky, 250 g másla. Suroviny smícháme, vytvoříme těsto a dáme na 24 hodin do lednice. Druhý den těsto rozdělíme na čtyři díly. Každý díl rozválíme na tenký plát. Plníme oloupanými, nakrájenými jablky. Pokud jsou jablka šťavnatá, podsypeme strouhankou. Sypeme třtinovým a vanilkovým cukrem, skořicí a rozinkami. Zabalíme, seshora propícháme nožem a pečeme v předehřáté troubě ( 180°C) do zlatova. Nakonec pocukrujeme. A sníme.
O vztahu synů k hospodaření a životu na venkově Martina říká: "Kluci mají zvířata moc rádi. Oslice i jezevčici Bessinku milují. Se vším od malička pomáhají, ale s přibývajícím věkem ne už vždy s takovým nadšením, což je normální a přirozené. Mají své záliby a koníčky a jak to budou mít v životě dál, si rozhodnou sami. Vědí, že to vše stojí spoustu práce, času a je to dost omezující. Díky tomu, si ale uvědomují, že zelenina, ovoce a maso se v kuchyni nevzalo jen tak. Že i zvíře které skončí na talíři, by mělo mít hezký život, mělo by být laskavě opečovávané. Tak doufáme, že si tohle odnesou a nezapomenou na to."
"Oslíci jsou úžasní, milí, přítulní a vyzařuje z nich klid. Jsou to parťáci. To že máme samé oslice je shoda okolností. Nebyl to záměr, ale funguje to úžasně."
Jaké roční období mají Radvanovští rádi? "V Těchonicích je pořád krásně, ale nejradši máme jaro. Když se vše probouzí, vrací se ptáci, začíná se všechno zelenat. Kvetou trnky, blatouchy a střemchy. No a babí léto, to kvůli barvám. Jsou slunečné dny, ale už chladná rána a ranní mlhy. Prostě krása."
"Zabydlet půdu byl náš velký sen i výzva. Žádný úhel zde není pravý, její podoba proto vznikala den po dni doslova na místě."
"Kajuty" v pokoji Filipa nám připomínají cesty po moři a do milované Bretaně. Fída zde tvoří, rád ilustruje, pod jeho rukama vzniká i rodinný kalendář.
Na půdě vznikla také doslova snová koupelna. Hlavní ložnice a koupelna je zpět v přízemí. Vše v nezamenitelném a pečlivém stylu Martininy ruky.
Pokoj pro staršího Kubu vznikl ve stejném prostoru.
Nakonec jsme rozhovor stočili zpět k levanduli. "Levandule je aromatická, léčivá a krásná rostlina. Pro nás nejen to. Je to i výrobní prostředek, surovina kterou zpracováváme, a zdroj obživy. Z Francie od stejné farmářky jí vozíme už šestnáct let. Začínalo se pouze se svazky, pak se přidávalo ostatní. Tak nám levandule dala možnost se seznámit a spřátelit se spoustou lidí jak ve Francii, tak tady u nás. Máme léta skvělé spolupracovníky a skvělé pravidelné zákazníky. Jsme za všechny moc vděční. Levandule nám dala možnost žít v malé zapadlé vesnici ve starém domě, mít zvířata a pracovat z domova. Takže levandule je pro nás srdeční záležitost." uzavírá Martina.