Oslí mléko
Elixír plný života, to je oslí mléko! Víme o tom své díky našim těchonickým ušatým přítelkyním Mary, Amině, Máše, Sáře a Meggie. Jistá si tím byla už Kleopatra. Ta se v oslím mléku prý pravidelně koupala.
O levanduli, která je naší vášní a základní surovinou, o jejím původu i kvalitách jsme už psali. Co ale oslí mléko? Pojďme se na něj podívat zblízka...
Spolu s levandulí je oslí mléko důležitou součástí naší kosmetické řady Manon. Nemusí ale patřit pouze do kosmetiky. Oslí mléko se stará o naše zdraví i při vnitřním užití. Jsou si totiž velmi podobné s lidským mateřským mlékem. Mají podobný obsah laktózy, bílkovin a minerálů. Oslí mléko má také nižší obsah tuků a cholesterolu. Proto je dobře stravitelné pro dospělé, obzvláště starší lidi. A nebojte, uši se Vám po něm neprodlouží!
Oslí mléko s dotekem Atlantiku
Naše mléko pochází z Azor, z ostrova Terceira. Z prostředí ovlivněného ovzduším otevřeného oceánu se stále zelenými pastvinami. To má velký vliv na jeho kvalitu. A je to znát! Třeba na tom, že azorské oslí mléko má vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které přispívají k udržení normálního stavu zraku, činnosti mozku a srdce.
Ale vezměme to popořádku. Oslí mléko je bohaté na minerály a vitamíny. Krom vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku a sodíku, kterých neobsahuje více než mléka jiných přežvýkavců, je velmi dobrým zdrojem zinku, železa, mědi a selenu (selen je důležitý antioxidant a přispívá k normální funkci imunitního systému). Obsahuje také dost vitamínů B1, B2, C a D. Např. 1,5 l oslího mléka obsahuje doporučenou denní dávku vitaminu C pro dospělého člověka.
Velkou výhodou oslího mléka je obsah mléčného proteinu, ve kterém je až třikrát méně kaseinu v poměru k syrovátce, než v mléku kozím nebo kravském. To znamená, že oslí mléko je lépe stravitelné a je lépe tolerováno alergiky. Proto se např. objevuje v některých individuálních plánech výživového programu Southern California Food Allergy Institute, jejichž cílem je dosáhnout toho, aby se děti s alergiemi na různé druhy potravin těchto alergií postupně zbavily.
Sušení mléka
Ať už jako součást naší kosmetiky Manon nebo jako doplněk stravy, oslí mléko se vždy využívá v sušené podobě. Jak k sušení dochází? Tzv. lyofilizací. Tedy zmrazením čerstvého mléka na nízkou teplotu okolo -80°C na několik hodin. Poté je za teploty okolo – 50°C a nízkého tlaku vysoušeno, dochází k sublimaci a tím odstranění zmrzlé vody. Tím, že voda nepřechází z kapalného do plynného skupenství, nedochází k poškození na teplotu citlivých látek (hlavně proteinů a vitamínů) a mléko tak zůstane i ve vysušené podobě plnohodnotné.
Oslí mléko je skvělé a teď už to víte i Vy.
A vězte, že... Kdo má za ušima, ten je mazanej!