Levandule je pečlivě zkoumána i vědecky
Nejenom naše prababičky, ale už i vědečtí pracovníci to vědí. Levandule má opravdu kouzelné účinky!
20. 12. 2018 v 9:44
Věda, výzkum a levandule
Levandule je už po tisíce let známá pro své blahodárné účinky na lidské tělo. Její léčivé využití ve vůni i na těle se traduje skrze staletí od starověkých římských koupelí až do současnosti. Takto je ale levandule známá především díky zkušenostem našich předků. Relevantní závěry o účincích levandule z rukou vědeckých pracovníků dlouho chyběly. Až donedávna. Do mých rukou se dostaly dvě velmi zajímavé závěrečné práce z posledních let, s jejichž výstupy bych Vás chtěl seznámit. Pravda, nejsem chemik, škol nemám, ale snad je má interpretace správná.
Jakub Přichystal a shrnutí relevantních studií
V roce 2012 vznikla v srdci Hané na Univerzitě Palackého v Olomouci bakalářská práce Jakuba Přichystala. Ten se jako student Katedry analytické chemie zaměřil na analytický rozbor látek obsažených v levandulovém oleji.
Pro nás nejdůležitější z nich jsou:
Limonen jako složka levandule, která má sedativní účinky a také částečně prokázané protinádorové účinky
Linalool s antiseptickými a sedativními účinky
Linalyl acetát, který působí protisrážlivě
Lavandulyl acetát s tlumícím účinkem na centrální nervovou soustavu
Pan Přichystal v části své práce shrnuje dostupné informace z vědeckých studií a analýz, které se zaměřily na zkoumání účinků levandule:
Neurologicky tak levandule působí na utlumení centrální nervové soustavy díky linaloolu a linalyl acetátu a pomáhá např. navodit spánek, dokonce i celkově zlepšit náladu. Perličkou je, že podle jedné studie „levandulová aromaterapie zvyšuje rychlost a přesnost matematických výpočtů, což by teoreticky mohlo být původem historického názoru, že levandule zvyšuje inteligenci.“
Předpokládá se, že levandule má pozitivní vliv na redukci vedlejších účinků spojených s rakovinou i s chemoterapií. Výzkumy v této oblasti ale zatím nebyly dostatečné. Stejně tak u účinku levandule při aplikaci na pokožku nemáme zatím plně průkazné studie. S velkou pravděpodobností ale levandule urychluje léčbu ran a hojení jizev. Zároveň pomáhá zmírňovat projevy kožních onemocnění, jakými jsou lupénka nebo dermatitida.
Významných výsledků se výzkumy dobraly při testování účinků levandule na užití proti celé řadě bakterií a hub. Dokonce je levandule použitelná i v boji proti bakteriím odolávajícím antibiotikům. Skvěle zdokumentováno je pesticidní působení levandulového oleje. Hlavně díky obsahu linaloolu výborně působí proti roztočům (např. prachovému roztoči způsobujícímu často astma u dětí), mšicím a molu šatnímu. Skvěle se dá využít v boji proti klíšťatům, a to už v minimální koncentraci levandulového oleje.
Nic ale „zadarmo“, a tak si musí při přímém kontaktu levandule a levandulového oleje s pokožkou dávat pozor citlivější osoby. Při častém užívání může dojít ke vzniku kontaktní dermatitidy.
Lucie Fojtíková a test naší levandule
Na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně obhájila skvělou diplomovou práci Ing. Lucie Fojtíková. Nejenom, že se v její práci dočkáte spousty důležitých rad, jak správně levanduli pěstovat a starat se o ni. Paní Lucii velmi děkuji hlavně za to, že do svých výzkumů zahrnula také naši francouzskou levanduli! Pojďme se podívat na její závěry.
Paní Fojtíková zkoumala vzorky levandulí ze tří oblastí – chorvatského Hvaru, Brna a okolí a naši levandulí z okolí jihofrancouzského Saultu. Naše levandule vykázala při testech skoro nejvyšší obsah látek limonenu a linalyl acetátu ze všech testovaných vzorků. Naopak měla oproti jiným vzorkům méně linaloolu a lavandulyl acetátu. Zároveň měla naše levandule nejlepší výsledky při zkoumání mikrobiální čistoty!
Levandule je kouzelná rostlina
Tak to vidíte. Věděli to již v antickém Římě, vím to i já a vědí to i fundovaní odborníci. Levandule je skvělou bylinkou s velkým významem pro tělo i pro duši. A jsem rád, že Vám v naší kosmetice Manon opravdu nabízíme jen to nejlepší!